بدترین ورزش ها برای زانو

بدترین ورزش ها برای زانو

ورزش کردن برای سلامتی شما مفید است، اما اگر زانو درد دارید، باید از انجام برخی از تمرینات خودداری کنید. بدترین تمرینات برای افرادی که زانوهای ناسالم دارند عبارتند از: اکستنشن کامل قوس زانو (با استفاده از دستگاه در باشگاه)، لانژهای عمیق، اسکات عمیق و حرکات کششی با مانع. ورزش HIIT (تمرینات تناوبی با شدت بالا) روشی موثر برای رسیدن به تناسب اندام است، اما خطرات بالقوه ای نیز همراه با آن وجود دارد.

همیشه به ما گفته می شود که ورزش کنید و درست غذا بخورید تا سالم باشید. برخی از ما این توصیه را جدی می گیریم، برخی دیگر نه. به طور کلی، ورزش نه تنها می تواند به حفظ وزن سلامت کمک کند، بلکه تا حدودی بدن را از برخی بیماری ها یا شرایط ناسالم دور نگه می دارد. گرچه با ورزش کردن می توانیم استخوان ها و مفاصل خود را تقویت کنیم اما اگر در مورد میزان فشاری که به زانو وارد می آوریم و دفعات انجام تمرینات اطلاعاتی نداشته باشیم و بی توجه به این مسائل به تمرینات ادامه دهیم، باعث پارگی مفاصل و آسیب به زانو می شویم.

چه زمانی بدن انسان شروع به تحلیل رفتن می کند؟

بدن انسان بعد از 30 سالگی شروع به افول می کند. این افول هر سال که می گذرد، تهاجمی تر می شود. پس از 40 سالگی با یک سبک زندگی غیر فعال، افراد بیشتر مستعد ابتلا به برخی از مشکلات سلامتی مانند فشار خون، چاقی، ضعیف قلب، پوکی استخوان و آرتریت هستند. همچنین ممکن است هر سال یک درصد عضله را از دست بدهند. بعد از 40 سالگی هم برای ورزش کردن و تناسب اندام دیر نیست. ابتدا بهتر است از پیاده روی سریع شروع کنید و از دویدن بپرهیزید، زیرا ممکن است به زانو و مفاصل لگن شما فشار وارد کند و منجر به شکستگی ناگهانی استخوان شود. ورزش HIIT (تمرینات تناوبی با شدت بالا) یک روش موثر و سریع برای رسیدن به تناسب اندام می باشد، اما خطرات بالقوه ای نیز همراه با آن وجود دارد. در حین انجام این تمرینات، شما زیاد روی پاهای خود هستید، بنابراین مفاصل اندام تحتانی مانند زانو، مچ پا و باسن شما بیشتر تحت تاثیر قرار می گیرند. در مراحل اولیه، باید از زیاده روی در آن خودداری کنید زیرا ممکن است باعث آسیب بافت نرم به مفاصل شما شود. رباط ها، تاندون ها و عضلات اطراف مفاصل ممکن است کشیده، رگ به رگ، و یا پاره شوند. بنابراین اگر از مشکلات لگن یا زانو رنج می برید، قبل از شروع هر برنامه جدیدی با پزشک خود مشورت کنید.

مشکلات رایج زانو

اضافه وزن و همچنین عدم انعطاف و قدرت عضلانی ممکن است باعث درد زانو شود. برخی از مشکلات زانو که می تواند باعث ناراحتی زیادی شوند عبارتند از:

سندرم درد پاتلوفمورال

استفاده بیش از حد از زانو یا ناهماهنگی کاسه زانو باعث سندرم درد کشکک زانو می شود که نتیجه آن درد در جلوی زانو می باشد.

آرتروز

شایع ترین نوع آرتریت، آرتروز است که با تخریب غضروف مفصل مشخص می شود.

آسیب های رباط صلیبی قدامی

این آسیب زمانی رخ می دهد که رباط ACL که به دو نیمه زانو می پیوندد، آسیب ببیند.

تاندونیت

تاندونیت التهاب تاندون هایی است که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند و باعث ناراحتی و تورم می شود.

بورسیت

بورسیت التهاب کیسه های پر از مایع کوچکی است که از استخوان ها، ماهیچه ها و تاندون های اطراف مفصل را محافظت می کنند و باعث ناراحتی و تورم می شود.

بدترین ورزش ها برای زانو

بدترین ورزش ها برای افرادی که زانو درد دارند

افرادی که احساس درد و تورم در زانوی خود دارند بهتر است از تمریناتی که باعث تشدید درد می شود، اجتناب کنند.
به طور کلی، برخی از ورزش ها برای کسانی که مشکلات زانو دارند توصیه نمی شود. در ادامه این مقاله با این ورزش ها آشنا می شوید و به شما می گوییم چه ورزش هایی را جایگزین آن ها کنید:

پریدن

اگر با مشکل زانو دست و پنجه نرم می کنید، نباید تمریناتی که شامل پریدن باشد، انجام دهید.  این شامل حرکت تکان دهنده ای است که هنگام برخورد پاها به زمین رخ می دهد. فعالیت‌های شدید می‌تواند برای درد عمومی زانو تحریک‌کننده باشد. بنابراین مراقب تمریناتی مانند: طناب زدن، پرش اسکات یا هر گونه پرش عمودی باشید.

دویدن

دویدن یکی از ساده ترین راه ها برای تناسب اندام است، اما می تواند برای زانوهای شما مضر باشد. دویدن ضربه ای که شامل دویدن روی سطوح سخت است، برای افرادی که مشکلات زانو دارند توصیه نمی شود. اگر می خواهید بدوید، به جای دویدن روی بتون یا پیاده رو، یک منطقه چمن برای دویدن یا یک منطقه خاکی پیدا کنید. بهترین ورزش، مخصوصاً برای افراد مسن با مشکلات زانو، راه رفتن است. پیاده روی چالش برانگیز و یک تمرین خوب است. همچنین دارای مزایایی از جمله کاهش خطر بیماری قلبی است و برای سلامت روان شما نیز مناسب است.

ورزش هایی که نیاز به خم شدن و اکستنشن زانو دارند

ورزش‌هایی که به میزان قابل توجهی به خم شدن و اکستنشن زانو نیاز دارند، مانند لانژ، پلایومتریک، اسکات و استپ‌آپ. انجام این حرکات برای افرادی که در زانوی خود ناراحتی دارند، ممکن است دشوار باشد. متخصصان می گویند که این تمرینات می تواند روی کشکک (کشکک زانو) فشار وارد کند و شرایطی مانند سندرم درد کشکک رانی را تشدید کند. این تمرین‌ها می‌توانند فشار بیشتری به زانو وارد کنند و ممکن است در نهایت به آنها آسیب بیشتری برساند.

اسکات و لانژ عمیق

اسکات و لانژ باعث ایجاد کشش روی زانوی شما می‌شود و اگر قبلاً زانویتان آسیب دیده است انجام آن‌ها برای شما توصیه نمی شود. علاوه بر این، اسکات سیسی، که نیاز دارد روی انگشتان پا بایستید و در حالی که زانوهایتان به سمت زمین خم شده اند به عقب تکیه دهید، برای افرادی که زانو درد دارند، ورزش خوبی نیست.

اسکات روی صندلی می تواند جایگزین خوبی برای افرادی باشد که به دنبال اسکات هستند اما نمی توانند با خیال راحت حرکات معمولی را انجام دهند.

تمرینات با تغییرات سریع جهت

حرکاتی که نیاز به پیچ و تاب یا چرخش سریع دارند، برای افرادی که زانوهای ناسالم دارند یک مشکل واقعی است و می تواند باعث آسیب به زانو نیز شود. این حرکات شامل: رقص، هنرهای رزمی، بسکتبال و فوتبال می شود.

افرادی که زانو درد دارند باید از تغییر جهت و پیچش و همه این‌ها اجتناب کنند تا زمانی که کمی ثبات بیشتری در زانو و ساختار خود پیدا کنند. پیچ و تاب و چرخشی که رخ می دهد می تواند کشش زانوی شما را مختل کند و اگر در حین ورزش زانوی شما ثابت نباشد، خطر آسیب دیدن زانو بیشتر می شود.

بالا رفتن از پله ها

برخی افراد از راه پله ها برای ورزش کردن استفاده می کنند، اما اگر زانوی شما دچار ناراحتی است سعی کنید این کار را انجام ندهید. بالا رفتن یا دویدن از پله ها فقط درد زانو را تشدید می کند. از نشستن روی زمین و نشستن با پاهای ضربدری نیز باید اجتناب شود زیرا به غضروف آسیب فشار بیشتری وارد می کند.

وزنه برداری

وزنه برداری برای افرادی که مشکل زانو دارند، یک ورزش پر خطر می باشد. زیرا فشار زیادی به زانوها وارد میکند. در عوض، توصیه می شود که از یک دستگاه کنترل کننده وزنه که در باشگاه می باشد، استفاده کنید که تاثیر زیادی روی مفاصل شما نداشته باشد.

بدترین ورزش ها برای زانو

چه فعالیت هایی برای زانوی آسیب دیده مناسب تر است؟

فعالیت های مبتنی بر آب و تجهیزات مناسب به افزایش راحتی زانوی شما کمک می کند. بسیاری از افرادی که درد مفاصل دارند برای ورزش به حرکات داخل آب روی می آورند. این می تواند شامل ایروبیک در آب و حرکت در آب با وزنه باشد. علاوه بر این طبق تحقیقات انجام شده، شنا به کاهش درد و سفتی مفاصل در افراد مبتلا به استئوآرتریت کمک می کند.

استفاده از زانوبند برای پیاده‌روی توصیه می شود، زیرا باعث می‌شود کمی فشار وارده به زانوی شما هنگام راه‌رفتن آزاد شود، بنابراین اگر مشکل آرتروز دارید، از زانوبند استفاده کنید. همچنین به هنگام رانندگی طولانی می توانید زانوبند بپوشید.

علاوه بر این، پوشیدن کفش طبی مناسب ورزش مهم است و می تواند به تأثیر ورزش بر روی مفاصل شما کمک کند.

سخن آخر

زانو یک بخش مهم از بدن است که اگر دچار آسیب شود، حتی ساده ترین فعالیت های انسان را تحت تاثیر قرار می دهد. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه سفتی، سختی، تورم یا درد در زانو مشکل را جدی بگیرید و به متخصص ارتوپد مراجعه کنید.

لازم به ذکر است که اگر درد را هرچه سریع تر پیگیری و درمان کنید، سریع تر بهبود می یابید.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *