آرنج گلف باز

آرنج گلف باز

آرنج گلف باز که از نظر پزشکی به عنوان اپی کندیلیت داخلی شناخته می شود، نوعی تاندونیت است که باعث درد و التهاب در تاندون های متصل کننده ساعد و آرنج شما می شود. هنگامی که به طور مکرر از مچ دست و بازوی خود برای خم کردن، گرفتن یا پیچاندن چیزها استفاده می کنید، تاندون های شما دچار پارگی های ریزی می شوند که می تواند باعث درد مچ، آرنج و ساعد شود.

آرنج گلف باز چیست؟

آرنج گلف باز وضعیتی است که منجر به درد در قسمت داخلی آرنج شما می شود. آرنج گلف باز ناشی از آسیب و تحریک تاندون هایی است که به برجستگی استخوانی در داخل آرنج متصل می شود. این تاندون‌ها به ماهیچه‌هایی که از ساعد پایین می‌آیند متصل می‌شوند و توسط مجموعه دیگری از تاندون‌ها به مچ دست و انگشتان متصل می‌شوند و به شما این امکان را می‌دهند که مچ دست خود را خم کنید و بچرخانید و اجسامی مانند چوب گلف، راکت تنیس یا چکش را بگیرید. گرفتن و چرخاندن مکرر و شدید می تواند به تاندون های آرنج آسیب برساند. بیماران اغلب در حین یا بعد از فعالیت، دردی در قسمت داخلی آرنج، تجربه می کنند.

آناتومی آرنج

علائم آرنج گلف باز چیست؟

بروز علائم آرنج گلف باز ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد و با درد در آرنج داخلی شما شروع شود. این درد معمولا در اول صبح ها شدیدتر به نظر می رسد. از علائم دیگر آرنج گلف باز عبارتند از:

 • درد دردناک در ساعد یا مچ دست.
 • درد شدید هنگام مشت کردن دست
 • احساس سوزن سوزن شدن در دست
 • احساس ضعف و بی حسی در دست
 • احساس سفتی و سختی در آرنج

آرنج گلف باز

علت آرنج گلف باز چیست؟

آرنج گلف باز در اثر آسیب به ماهیچه ها و تاندون هایی که مچ دست و انگشتان شما را کنترل می کنند، ایجاد می شود. آسیب معمولاً مربوط به استرس زیاد یا استفاده مکرر از دست می باشد، به خصوص در حرکات شدید مچ دست و انگشتان. بلند کردن نامناسب، پرتاب یا ضربه زدن.

علاوه بر گلف، بسیاری از فعالیت ها و مشاغل می توانند منجر به آرنج گلف باز شوند، از جمله:

 • ورزش های راکتی تکنیک نامناسب با ضربات تنیس، به ویژه بک هند، می تواند باعث آسیب به تاندون شود. استفاده بیش از حد از تاپ اسپین و استفاده از راکتی که خیلی کوچک یا سنگین است نیز می تواند منجر به آسیب شود.
 • ورزش پرتابی. تکنیک نادرست توپ زدن در بیسبال یا سافت بال می تواند یکی دیگر از دلایل باشد. فوتبال، تیراندازی با کمان و پرتاب نیزه نیز می تواند باعث ایجاد آرنج گلف باز شود.
 • تمرین با وزنه. بلند کردن وزنه ها با استفاده از تکنیک های نامناسب، مانند حلقه کردن مچ دست در حین ورزش عضله دوسر، می تواند عضلات و تاندون های آرنج را بیش از حد تحت فشار قرار دهد.
 • حرکات شغلی اجباری و تکراری در زمینه هایی مانند ساخت و ساز، لوله کشی و نجاری. انجام این فعالیت ها در ساعات طولانی از روز باعث ایجاد آرنج گلف باز می شود.

آرنج گلف باز چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما می پرسد که چه فعالیت هایی باعث آسیب به آرنج شما می شود. آنها بازوی شما را برای حرکات خاصی که باعث درد می شود بررسی می کنند. سایر آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
 • اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT)
 • اسکن استخوان

درمان آرنج گلف باز چیست؟

ابتدا به بازوی خود استراحت دهید. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی توصیه می کنند قبل از ورزش یا از سرگیری فعالیت های روزانه که به بازوی شما فشار وارد می کند، حداقل شش هفته به بازوی خود استراحت دهید.

درمان های دیگر عبارتند از:

آرنج گلف باز چه افرادی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

کمتر از 1٪ از جمعیت، دارای آرنج گلف باز هستند و معمولا مردان و زنان 45 تا 64 ساله را مبتلا می کند. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به آرنج گلف باز هستند. تقریباً 90 درصد از افراد مبتلا به آرنج گلف باز در انجام کاری غیر از ورزش به آن مبتلا می شوند.

چگونه می توان از آرنج گلف باز جلوگیری کرد؟

اگر با انجام ورزش، دچار آرنج گلف باز شده اید، می توانید با گرم کردن مچ دست و ساعد خود، از آسیب جدید جلوگیری کنید. همچنین می توانید در تجهیزات و تکنیک ورزشی خود تغییراتی ایجاد کنید.

اگر در حین کار به آرنج گلف باز مبتلا شده اید، پوشیدن بریس می تواند از مچ دست شما محافظت کند تا تاندون های شما بهبود یابد. همچنین بهتر است زمانی را به انجام حرکات کششی ملایم اختصاص دهید یا به بازوی خود استراحت دهید تا از ادامه ی آسیب جلوگیری کنید.

تفاوت بین آرنج تنیس بازان و آرنج گلف باز چیست؟

آرنج تنیس بازان التهاب انتهای آرنج بیرونی است و آرنج گلف باز التهاب انتهای آرنج داخلی است. آرنج تنیس بازان یا اپی کندیلیت جانبی روی قسمت خارجی یا جانبی آرنج شما تأثیر می گذارد. اینها ماهیچه هایی هستند که برای خم کردن مچ دست خود به عقب و صاف کردن انگشتان خود استفاده می کنید.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *