تست نوار عصب عضله

تست نوار عصب عضله یا الکترومیوگرافی (EMG) پاسخ ماهیچه را در واکنش به تحریک عصب عضله اندازه گیری می کند. این آزمایش برای کمک به تشخیص ناهنجاری های عصبی عضلانی استفاده می شود. در طول آزمایش، یک یا چند سوزن کوچک که الکترود نیز نامیده می شود از طریق پوست به عضله وارد می شود. سپس فعالیت الکتریکی گرفته شده توسط الکترودها بر روی یک اسیلوسکوپ (مانیتوری که فعالیت الکتریکی را به شکل امواج نشان می دهد) نمایش داده می شود.

کلینیک تخصصی دکتر حسین حاجی تقی بهترین خدمات را با به روزترین دستگاه تست عصب عضله در این زمینه به شما ارائه می دهد.

کاربردهای تست نوار عصب و عضله

الکترومیوگرافی می تواند آسیب ها یا بیماری هایی که بر اعصاب حرکتی و عضلات شما تأثیر می گذارد را تشخیص دهد و همچنین می تواند محل و میزان آسیب را مشخص کند. بهتر است این آزمایش همراه با NCS انجام شود تا نتیجه مطلوبی حاصل شود.

برخی از کاربردهای تست نوار عصب و عضله شامل موارد زیر می باشد:

 • آسیب ریشه عصب، مانند سیاتیک
 • گرفتگی و یا دردهای عضلانی
 •  تیک عصبی که نتیجه ی انقباض غیرعادی عضله هاست
 • مشکلات حرکتی، مانند کشیدن عضلات بصورت غیرارادی
 • تحلیل رفتن عضلات، مانند دیستروفی عضلانی
 • اختلالات مربوط به سیستم عصبی بدن مانند بیماری ASL
 • استفاده از نوار عصب در بیماری های رادیکولوپاتی و آسیب عصب در اثر فتق دیسک یا آرتروز
 • و…

در طول آزمایش EMG چه اتفاقی می افتد؟

تست EMG شامل دو بخش است: مطالعه هدایت‌پذیری عصب و EMG سوزنی. متخصصان مغز و اعصاب معمولاً آزمایش EMG را بلافاصله پس از مطالعه هدایت عصبی انجام می دهند. ابتدا از شما خواسته می شود روی یک صندلی بنشینید یا روی تخت دراز بکشید. پزشک متخصص چندین الکترود را روی سطح پوست شما قرار می دهد تا سیگنال الکتریکی عبوری از عصب‌ها را اندازه گیری کند.

پس از بررسی هدایت‌پذیری عصب، نوبت به EMG سوزنی می رسد. در این مرحله پزشک متخصص ابتدا محل آسیب را ضدعفونی می کند، سپس الکترود سوزنی را در عضله قرار می دهد. الکترود سوزنی سیم خاصی است که جریان الکتریکی ملایمی از آن عبور می کند. هنگام قرار دادن الکترود ممکن است کمی احساس درد یا سوزش داشته باشید.

دستگاه در زمانی که عضله شما در حال استراحت است، فعالیت عضلانی را ثبت می کند.
سپس از شما خواسته می شود که عضله را به آرامی و پیوسته منقبض کنید. دستگاه این فعالیت را هم ثبت خواهد کرد. فعالیت الکتریکی ضبط شده بر روی یک صفحه مانیتور به صورت امواج نشان داده می شود. همچنین ممکن است این فعالیت ضبط شده بر روی یک بلندگوی صوتی ارسال شود. هنگام انقباض عضله ممکن است صداهای ترکیدن را بشنوید.

کلینیک تخصصی دکتر حسین حاجی تقی بهترین خدمات را با به روزترین دستگاه تست عصب عضله در این زمینه به شما ارائه می دهد.

آیا تست EMG عصب فشرده شده را نشان می دهد؟

EMG می تواند به تشخیص عصب فشرده و مسائل مربوط به آن کمک کند، اما نمی تواند عصب فشرده شده را نشان دهد. تست های تصویربرداری مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و اسکن MRI به پزشک شما کمک می کند تا عصب فشرده شده و علت آن (مانند فتق دیسک) را ببیند.

خطرات آزمایش EMG

ممکن است در طول آزمایش EMG کمی احساس درد یا گرفتگی عضله کنید یا ممکن است در حین مطالعه هدایت عصبی، احساس گزگز داشته باشید، مانند یک شوک الکتریکی خفیف.

آزمایش EMG چقدر طول می کشد؟

این آزمایش معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می کشد و بستگی به این دارد که چه تعداد عضله را باید آزمایش کنند.

آزمایش EMG چقدر طول می کشد؟

بعد از آزمایش EMG چه انتظاری باید داشته باشم؟

ممکن است تا چند روز پس از انجام آزمایش، عضلات شما دردناک یا حساس باشد. درد عضلانی معمولاً شدید نیست و باید در کمتر از یک هفته بهبود یابد. همچنین ممکن است در جایی که سوزن ها وارد پوست شما شده، مقداری کبودی مشاهده کنید که امری عادیست.

در صورت مشاهده موارد زیر به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خونریزی محل سوزن ها قطع نمی شود.
 • درد یا حساسیت شدید در جایی که سوزن ها وارد پوست شما شده است احساس می کنید.
 • قرمزی، گرما، تورم یا تب. اینها ممکن است نشانه های عفونت باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *