ترمیم منیسک زانو

منیسک یک غضروف C شکل در قسمت زانو، بین استخوان ران و ساق پا است که مانند ضربه گیر در مفصل زانو عمل می کند. هر زانو دارای دو منیسک می باشد، داخلی و خارجی. پارگی منیسک از شایع ترین آسیب های زانو بخصوص در ورزشکاران است.

جراحی ترمیم منیسک یک روش جراحی کم تهاجمی است که معمولا حدود یک ساعت زمان می برد و به صورت سرپایی انجام می شود. در این روش منیسک پاره شده برداشته می شود یا با بخیه زدن ترمیم می گردد. همچنین مراقبت های پس از عمل در روند بهبودی بسیار مؤثر است و بیمار پس از چند هفته استراحت می تواند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهد.

علل پارگی منیسک

در افراد جوان تر، پارگی منیسک معمولاً به دلیل پیچ خوردگی یا چرخش ناگهانی مفصل زانو ایجاد می شود. این عارضه اغلب هنگام بازی کردن یا ورزش کردن به عنوان مثال در فوتبال یا بسکتبال اتفاق می افتد. در افراد مسن‌تر، به دلیل فرسودگی غضروف ها با ایجاد آسیب های جزئی برای زانو پارگی منیسک رخ می دهد.

از دیگر عوامل پارگی منیسک میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اضافه وزن زیاد
 • جابه جایی اجسام سنگین
 • وزنه های سنگین زدن در ورزش
 • روی زانو راه رفتن

در تمامی این موارد به دلیل آنکه فشار مضاعف به زانو وارد می شود پارگی منیسک رخ می دهد.

علل پارگی منیسک

نشانه های پارگی منیسک

از علائم و نشانه های پارگی منیسک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قفل شدن زانو
  پارگی منیسک باعث اختلال در عملکرد زانو می شود. با خم و راست شدن زانو، استخوان به منیسک پاره شده گیر کرده و صدای تق تقی همراه با درد احساس می شود. در این حالت فرد قادر به صاف کردن زانوی خود نیست و پس از چند ثانیه استراحت با انجام حرکات کششی زانوی خود را نم نم صاف میکند.
 • خشکی یا سفتی زانو
  با آسیب دیدن منیسک، مایع زیادی اطراف مفصل جمع می شود و زانو ورم می کند، به اصطلاح می گویند زانو آب آورده است. جمع شدن آب در مفصل حرکت زانو را محدود کرده و باعث خشکی یا سفتی زانو می شود.
 • درد زانو
  در ابتدای پارگی منیسک دردی در زانو ایجاد می شود که با افزایش پارگی درد هم افزایش می یابد به خصوص هنگام چرخاندن یا خم و راست کردن زانو این درد ممکن است بیشتر شود.
 • بی ثباتی زانو
  در این حالت فرد هنگام ایستادن یا راه رفتن احساس میکند زانویش تحمل وزن او را ندارد و احساس لرزش در زانو دارد.
نشانه های پارگی منیسک

در طول جراحی ترمیم منیسک چه اتفاقی می افتد؟

رایج ترین روش برای ترمیم پارگی منیسک، آرتروسکوپی زانو است. این عمل معمولا کمتر از یک ساعت طول می کشد. ابتدا بیهوشی دریافت می کنید، سپس تیم جراحی بعد از ضدعفونی کردن قسمت مورد نظر زانو و پوشاندن بقیه پا جراحی را آغاز می کنند.

جراح چند برش کوچک در زانو ایجاد میکند و اطراف مفصل زانو را با مایع استریل پر می کند. این مایع به کنترل خونریزی جزئی در مفصل کمک می‌کند و محل جراحی را مدام شستشو می دهد تا جراح بتواند محدوده مفصل را به راحتی ببیند. پس از آن ابزار کوچکی به نام آرتروسکوپ را در محل برش قرار می دهد. آرتروسکوپ یک لوله باریک با نور کوچک و دوربین فیلمبرداری در انتهای آن است که تصاویر ویدئویی را از داخل زانو می گیرد و روی مانیتور نمایش می دهد.

جراح ارتوپد به کمک این تصاویر تصمیم می گیرد که چه تکنیک جراحی را پیاده سازی کند. اگر پارگی جزئی باشد، غضروف پاره شده را برمی دارد و مابقی را در جای خود می گذارد. اما اگر پارگی عمیق باشد قسمت آسیب دیده را بخیه می زند.

اگر زانو درد دارید که در زندگی شما اختلال ایجاد می کند و می خواهید بدانید که آیا ترمیم پارگی منیسک می تواند کمک کننده باشد یا خیر، با ما در مطب دکتر حسین حاجی تقی در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *