علل آب آوردن زانو

علل آب آوردن زانو

تورم زانو ناشی از تجمع مایع در مفصل زانو است. این می تواند ناشی از آسیب هایی مانند آسیب های ورزشی، تروما، صدمات ناشی از فشار آوردن زیادی به زانو یا یک بیماری یا شرایط زمینه ای باشد. برای یافتن علل تورم، ممکن است پزشک شما نیاز به نمونه برداری از مایع زانو داشته باشد.

مفصل زانو

زانو مفصلی است که استخوان ران را به استخوان ساق پا و کشکک زانو متصل می کند. مفصل زانو بزرگترین مفصل بدن است و همچنین حاوی غضروف، ماهیچه ها، رباط ها و اعصاب می باشد.اگر زانوی شما یا بافت اطراف آن آسیب دیده باشد، می تواند شما را به ورم زانو دچار کند.

علل آب آوردن زانو

علائم و نشانه های آب آوردن زانو

تورم

پوست اطراف کاسه زانو شما می تواند به طور قابل توجهی پف کند، به خصوص زمانی که زانوی آسیب دیده را با زانوی دیگر خود مقایسه کنید.

سفتی و سختی

هنگامی که مفصل زانو حاوی مایع اضافی است، ممکن است نتوانید پای خود را به طور کامل خم یا صاف کنید.

درد

بسته به علت تجمع مایع، زانوی شما ممکن است بسیار دردناک باشد، تا حدی که تحمل وزن بر روی آن غیرممکن باشد.

دلایل آب آوردن زانو

بسیاری از مشکلات، از آسیب های تروماتیک گرفته تا بیماری ها و سایر شرایط، می توانند باعث تورم زانو شوند.

آسیب به هر قسمت از زانوی شما می تواند باعث تجمع مایع اضافی مفصل شود. آسیب هایی که می توانند باعث تجمع مایع در داخل و اطراف مفصل زانو شوند عبارتند از:

پارگی رباط، به ویژه رباط صلیبی قدامی (ACL)

رباط صلیبی قدامی (ACL) یکی از رباط های کلیدی است که به تثبیت مفصل زانو کمک می کند و استخوان ران را به استخوان ساق پا متصل می کند. معمولاً در طول ورزش هایی که شامل توقف های ناگهانی و تغییر جهت می شود اتفاق می افتد، مانند: بسکتبال، فوتبال، تنیس و والیبال.

پارگی منیسک

منیسک زانو یک تکه C شکل از غضروف لاستیکی محکم است که به عنوان ضربه گیر بین استخوان ساق پا و ران عمل می کند. اگر در حالت ایستاده که وزن شما روی زانویتان است، زانوی خود را به طور ناگهانی بچرخانید ممکن است باعث پارگی منیسک شود.

بورسیت

بورسیت زمانی اتفاق می‌افتد که کیسه‌های پر از مایع در زانو که بورس نامیده می‌شوند، تحریک شوند. سپس یک پاسخ التهابی در زانو باعث تورم می شود. تورم به سایر قسمت های زانو فشار وارد می کند و می تواند باعث درد شود.

تورم غیر ضربه ای زانو

تورم غیر ضربه ای زانو معمولاً ناشی از آرتریت است. استئوآرتریت و آرتریت التهابی (از جمله آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک) می توانند باعث تورم شوند. سایر شرایط سلامتی که می توانند باعث تورم غیر ضربه ای زانو شوند عبارتند از: اختلالات خود ایمنی.

از دیگر دلایل آب آوردن زانو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحریک ناشی از استفاده بیش از حد
 • استخوان های شکسته
 • آرتروز
 • روماتیسم مفصلی
 • عفونت
 • نقرس کاذب
 • کیست ها
 • تومورها

علل آب آوردن زانو

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر آب آوردن زانو را افزایش دهند عبارتند از:

سن

احتمال ایجاد زانو متورم مرتبط با آرتریت با افزایش سن افزایش می یابد.

ورزش ها

افرادی که در ورزش هایی که شامل چرخاندن زانو هستند، مانند بسکتبال، شرکت می کنند، احتمال بیشتری دارد که انواع آسیب های زانو را تجربه کنند که باعث تورم می شود.

چاقی

اضافه وزن به مفصل زانو فشار مضاعفی وارد می کند و به اضافه بار بافت و مفصل و تحلیل رفتن زانو کمک می کند که می تواند منجر به آب آوردن زانو شود.

عوارض ناشی از آب آوردن زانو

عوارض زانوی آب آورده می تواند شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن عضلات

مایع موجود در زانو می تواند به عملکرد عضلات شما آسیب برساند و باعث ضعیف شدن و آتروفی عضلات ران شود.

کیست بیکر

تجمع مایع در زانوی شما می تواند منجر به تشکیل کیست بیکر در پشت زانوی شما شود. کیست بیکر متورم می تواند دردناک باشد، اما معمولا با یخ و فشرده سازی بهبود می یابد. اگر تورم شدید باشد، ممکن است لازم باشد مایع را با سوزن خارج کنید.

درمانهای خانگی

برای کاهش تورم زانو در خانه، یک فرد می تواند این موارد را امتحان کند:

 • بالا بردن پای آسیب دیده
 • ماساژ دادن پا و زانو
 • حداقل یک بار در روز به مدت 15 تا 20 دقیقه، یک کیسه یخ پیچیده شده در پارچه را روی زانو بگذارید
 • انجام تمریناتی که قدرت عضلات پشتیبان زانو را افزایش می دهد
 • انجام ورزش های کم تاثیر. برخی از فعالیت‌ها، مانند ایروبیک در آب و شنا، فشار مداوم بر روی مفاصل زانو وارد نمی‌کند
 • مصرف داروهای ضد التهابی بدون نسخه
 • کاهش وزن مانع از ساییدگی مفاصل بهم می شود

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر اقدامات خودمراقبتی، مانند یخ، استراحت و داروهای ضد التهابی علائم را بهبود نمی بخشد، به پزشک مراجعه کنید. اگر یکی از زانوها قرمز شد و در مقایسه با زانوی دیگر شما در لمس دارای ورم بود، فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید. این می تواند نشانه عفونت در داخل مفصل باشد.

علل آب آوردن زانو

نتیجه گیری

تورم زانو ممکن است ناشی از یک مشکل اساسی سلامتی، مانند آرتریت، عفونت یا یک آسیب دیدگیی باشد. چندین استراتژی مراقبت در منزل می تواند تورم را کاهش دهد، مانند مصرف NSAID و استفاده از کیسه یخ.

با این حال، اگر فردی مشکوک باشد که تورم ناشی از یک بیماری زمینه ای است، دریافت مراقبت های حرفه ای مهم است. پزشک می تواند آسیب را با تصویربرداری ارزیابی کند و درمان هایی مانند آنتی بیوتیک ها را ارائه دهد.

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *