علت درد بین دو کتف

درد بین دو کتف

درد بین شانه‌ها، یک درد شایع است که به دلیل کشیدگی عضلانی در اثر کار و فعالیت زیاد، آسیب یا وضعیت بدنی نامناسب هنگام خواب ایجاد می شود، درد ناشی از آن می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد، که اغلب با ورزش های کششی، استراحت و مصرف داروهای مسکن قابل درمان است.

در این مقاله به بررسی برخی از علل شایع درد بین شانه ها و همچنین نحوه شناسایی علائم هشدار دهنده که نشان می‌دهد باید به پزشک مراجعه کنید، می پردازیم.

آناتومی بین دو کتف

درد در قسمت فوقانی پشت و شانه ها معمولاً می تواند به عضلات و اعصاب متصل به ستون فقرات قفسه سینه یا گردنی نسبت داده شود. ستون فقرات گردنی شامل هفت مهره در گردن است که به 12 مهره ستون فقرات قفسه سینه که بزرگترین بخش ستون فقرات است متصل می شود. ستون فقرات قفسه سینه از نخاع شما محافظت می کند و به 12 دنده متصل می شود.

بسیاری از عضلات در ناحیه قفسه سینه قرار دارند، از جمله عضلات ذوزنقه، رومبوئید، سراتوس قدامی، بالابر کتف و لتیسیموس دورسی، که همگی در امتداد ستون فقرات قفسه سینه به شانه یا تیغه شانه متصل هستند.

بسیاری از پزشکان از یک تشبیه بزرگراه برای توصیف ساختارهای مختلف پشت استفاده می کنند. بزرگراه اصلی مغز و نخاع شماست، جاده های تقسیم کننده کوچکتر اعصابی هستند که در سراسر بدن شما حرکت می کنند و چشم انداز اطراف این جاده ها عضلات و تاندون های شما را تشکیل می دهند.

درد بین دو کتف

علل درد اسکلتی عضلانی بین شانه ها

شایع‌ترین علل کمردرد بین شانه‌ها، درد اسکلتی عضلانی یا درد مربوط به نحوه کار ماهیچه‌ها و اسکلت است. برخی از آسیب‌های اسکلتی عضلانی به دلیل تصادف یا آسیب های حاد هستند، در حالی که برخی دیگر به مرور زمان به دلیل حرکت نامناسب یا پیشرفت یک بیماری‌ خاص ایجاد می‌شوند.

وضعیت بدنی ضعیف

در دنیایی که بسیاری از ما بیشتر روز خود را با نشستن پشت کامپیوتر می‌گذرانیم، وضعیت بدنی نامناسب در صدر فهرست علل بالقوه درد بین شانه‌ها قرار دارد. نمونه‌هایی از وضعیت بد بدن عبارتند از: خم شدن و «حالت سر به جلو»، که در آن سر فرد در هنگام راه رفتن یا ایستادن به جای هم تراز شدن با ستون فقرات، به سمت جلو متمایل می‌شود.

کشیدگی عضلات

کشیدگی عضله زمانی اتفاق می‌افتد که عضله به دلیل استفاده بیش از حد یا آسیب حاد منجر به کشیده شدن، پیچش یا حتی پارگی شود. آسیب‌های ناشی از استفاده بیش از حد در قسمت فوقانی کمر می‌تواند ناشی از حرکات تکراری در برخی مشاغل مانند دندانپزشکی باشد. کشش‌های حاد عضلانی بین تیغه‌های شانه اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که چیزی خیلی سنگین را بلند می‌کنید یا چیزی را به صورت غیر اصولی جا به جا می‌کنید.

برآمدگی یا فتق دیسک

بین هر مهره در ستون فقرات شما یک ضربه گیر پر از ژل به نام دیسک وجود دارد که حرکت در ستون فقرات شما را تسهیل می کند. برآمدگی دیسک زمانی رخ می دهد که دیسک آسیب دیده و باعث بیرون زدگی آن به داخل کانال نخاعی می شود. این آسیب ممکن است باعث درد شدید، بی حسی یا ضعف شود یا ممکن است چیزی احساس نکنید. از طرف دیگر فتق دیسک، دیسکی است که به طور کامل پاره شده است. این آسیب بیشتر در ستون فقرات کمری یا گردنی رخ می دهد، اما می تواند در قفسه سینه نیز رخ دهد.

شکستگی های فشاری مهره ها

شکستگی‌های فشاری مهره‌ها می‌توانند باعث درد بین شانه‌ها شوند و اغلب بدلیل تراکم استخوان ضعیف هستند، اگرچه ممکن است ناشی از ضربه‌هایی مانند زمین خوردن یا تصادفات رانندگی نیز باشند. افراد مسن‌تر با مشکلات تراکم استخوان و کیفوز قفسه سینه مبتلا هستند و مهره‌های آن‌ها ممکن است گاهی اوقات با خم شدن به جلو شکسته شوند.

اسکولیوز

اسکولیوز که تقریباً 2 تا 3 درصد از جمعیت جهان را تحت تأثیر قرار می دهد، یک بیماری پیشرونده است که باعث انحنا و چرخش در ستون فقرات می شود. اسپاسم عضلانی، التهاب موضعی یا دژنراسیون دیسک‌های بین مهره‌ای یا مفاصل به دلیل اسکولیوز همگی می‌توانند باعث درد مزمن یا حاد بین تیغه‌های شانه شوند. درد همراه با اسکولیوز در بزرگسالان مبتلا به این بیماری شایع تر است.

آرتروز

استئوآرتریت (OA) شانه به اندازه مفصل ران یا زانو شایع نیست، اما طبق گزارش بنیاد آرتریت، تقریباً یک سوم افراد بالای 60 سال درجاتی از OA شانه دارند. استئوآرتریت همچنین می‌تواند هر بخشی از ستون فقرات را تحت تأثیر قرار دهد، اما معمولاً در ناحیه کمر یا گردن بیشتر از ستون فقرات قفسه سینه دیده می‌شود.

صدمات

انواع دیگر آسیب‌ها، مانند مشکلات اعصاب، برآمدگی دیسک‌ها یا شکستگی‌های فشاری مهره‌ها نیز می‌توانند باعث درد بین شانه‌ها شوند. این نوع آسیب ها نیاز به ارزیابی پزشکی دارند و درمان آنها متفاوت است.

سایر علل شایع درد بین شانه ها

عدم تعادل اسکلتی عضلانی یا صدمات تنها دلایل بالقوه کمردرد نیستند، بنابراین اگر حالت کششی، تقویت و بهبود وضعیت بدن خود را انجام داده اید، اما هیچ تسکینی را تجربه نمی کنید، یکی از مسائل زیر می تواند در درد شما نقش داشته باشد:

رفلاکس اسید

به طور معمول، رفلاکس اسید… با مصرف برخی مواد غذایی ارتباطی دارد. غذاهای محرک رایج شامل غذاهای سرخ شده، تند و چرب، و همچنین کافئین و الکل است، بنابراین اگر بعد از غذا خوردن بین تیغه‌های شانه‌تان درد داشت، توجه به آنچه اخیراً خورده‌اید، ممکن است مفید باشد. افرادی که رفلاکس اسید معده را تجربه می کنند احتمالاً علائم گوارشی مانند حالت تهوع یا درد شکم را نیز تجربه می کنند.

مشکلات کیسه صفرا

مانند رفلاکس اسید، شرایط مرتبط با کیسه صفرا، مانند عفونت کیسه صفرا یا سنگ کیسه صفرا، تمایل به ارتباط با غذا دارند و اغلب با حالت تهوع و درد شکمی همراه هستند. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و حفظ وزن مناسب ممکن است به شما در جلوگیری از این مشکلات کمک کند. غذاهای سرخ شده، چرب و چاقی می توانند بیماری کیسه صفرا را تشدید کنند، معمولاً به شکل سنگ هایی که می توانند منجر به اختلال عملکرد کیسه صفرا شوند. این شرایط از طریق یک شرح حال خوب و معاینه فیزیکی، آزمایش خون و تصویربرداری قابل تشخیص است.

زونا

زونا، که فعال شدن مجدد ویروس واریسلا زوستر (همچنین به عنوان آبله مرغان شناخته می شود)، می تواند باعث درد قسمت بالایی کمر شود. زونا معمولاً در اواخر زندگی اتفاق می‌افتد و می‌تواند با استرس تسریع شود. همچنین می تواند به صورت زخم دردناک در پشت شما ظاهر شود که نیاز به تشخیص بالینی دارد.

سرطان

سرطان ریه، به ویژه تومورهای Pancoast (نوعی نادر از سرطان ریه)، ممکن است باعث درد ارجاعی شود. تومورها به اعصاب نزدیک بالای ریه فشار می آورند که می تواند درد را به ناحیه بین شانه ها منتقل کند.

درد بین دو کتف

تشخیص و درمان درد بین شانه ها

اگر بین تیغه های شانه خود درد دارید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد سابقه پزشکی و علائم شما می پرسد. همچنین ممکن است قبل از تایید تشخیص نیاز به آزمایش های تصویربرداری مانند اشعه ایکس یا ام آر آی داشته باشید.
درمان به علت اصلی درد شما بستگی دارد. اگر درد شما به فشار عضلانی مربوط می شود، این ممکن است شامل مسکن های بدون نسخه مانند ادویل (ایبوپروفن) باشد. ورزش‌های کششی، یخ، و اجتناب از فعالیت‌هایی که به آن ناحیه فشار وارد می‌کنند می‌توانند درد را تسکین دهند و به بهبودی شما کمک کنند.

شرایط جدی تر مانند آسیب روتاتور کاف ممکن است نیاز به جراحی یا آرتروسکوپی داشته باشد. اگر درد شما ناشی از چیزی غیر مرتبط با ساختارهای شانه یا پشت است، مانند بیماری قلبی، ممکن است به مداخلاتی مانند دارو یا تغییر سبک زندگی نیاز داشته باشید.

نتیجه گیری

درد بین شانه ها بسیار شایع است. گاهی اوقات به دلیل کشیده شدن عضله یا آسیبی مانند جدا شدن شانه ایجاد می شود. اما همچنین می‌تواند نشانه‌ای از چیزهای جدی‌تری مانند بیماری قلبی یا سرطان باشد.

اگر این نوع درد را احساس می کنید، به ویژه اگر بدتر یا مداوم است، به پزشک خود یا بهتر است به یک متخصص ارتوپد مراجعه کنید، زیرا این متخصص بر روی سیستم اسکلتی عضلانی (یعنی استخوان‌ها، مفاصل، ماهیچه‌ها و غیره) تمرکز می‌کند.

دکتر حسین حاجی تقی فوق تخصص ارتوپدی، خدمات و جراحی های بسیار موفقی در زمینه شانه و زانو در کارنامه کاری خود به ثبت رسانده است.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *