انواع آسیب ها در کشتی

انواع آسیب ها در کشتی

یکی از نگرانی هایی که برای کشتی گیران وجود دارد مربوط به آسیب هایی است که در حین این ورزش رخ می دهد. با توجه به ماهیت این ورزش امکان بروز آسیب و صدمه در هر یک از بخش های بدن ممکن است، اما رایج ترین آن ها آسیب های دست و پا می باشد. آشنایی با آسیب ها در کشتی به شما کمک می کند تا با اطلاعات بیشتری این فعالیت را انجام دهید و نسبت به روش های محافظه کارانه اقدام کنید.

در کلینیک دکتر حسین حاجی تقی، ما به طور تخصصی با ورزشکارانی که در ورزش از جمله ورزش های تماسی مانند کشتی، آسیب دیده اند کار می کنیم و تمرکز ما بر این است که به آنها کمک کنیم تا از ورزش‌هایی که دوست دارند، لذت ببرد و آسیب دیدگی های آن ها برطرف شود.

ورزش کشتی

کشتی یک ورزش بسیار سخت از نظر بدنی است که نیاز به استقامت، سرعت و قدرت بالا، بدون توجه به سن ورزشکار دارد. ورزشکاران اغلب در طول یک تورنمنت در چندین مسابقه کشتی می گیرند، گاهی اوقات روزها با مسابقات پشت سر هم، به شدت بدن را خسته می کنند و خطر آسیب را افزایش می دهند.

از آنجایی که کشتی از نظر بدنی، ورزشی سنگین است، ورزشکاران زیادی را می بینیم که در اثر پرتاب های شدید، پیچ و تاب و دررفتگی های خاص دچار آسیب شده اند. این منجر به بروز بالای رگ به رگ شدن، کوفتگی، کبودی، دررفتگی، شکستگی، ضربه مغزی و حتی آسیب جدی می شوند.

آسیب های رایج کشتی چیست؟

شایع ترین آسیب ها معمولاً از تماس مستقیم بین ورزشکاران یا به دلیل نیروهای پیچ خوردگی رخ می دهد. اگر یک ورزشکار یک بار آسیب دیده باشد، خطر ابتلا به همان آسیب مجدد وجود دارد. این می تواند اتفاق بیفتد زیرا ورزشکار خیلی زود به تمرین باز می گردد.

در طول جلسات تمرینی و مسابقات، شرایطی ممکن است ایجاد شود که می تواند منجر به ضربه مغزی یا آسیب شدیدتر به سر شود. این آسیب ها باید بسیار جدی گرفته شوند و هر مربی باید بداند که چگونه از بروز این آسیب ها جلوگیری کند.

آسیب حاد گردن می تواند در اثر تماس مستقیم بین ورزشکاران رخ دهد. خوشبختانه، همه آسیب های حاد گردن شدید نیستند.

از شایع ترین آسیب های کشتی، آسیب های زانو، رگ به رگ شدن شانه و آرنج و برخی آسیب های سر مانند:

 • آسیب های لیگامانی زانو مانند پارگی منیسک و MCL
 • گوش گل کلم یک تغییر شکل گوش ناشی از ضربه یا آسیب بدون ایجاد بریدگی است. گوش گل کلمی زمانی اتفاق می‌افتد که خون پس از ضربه، در لاله گوش شما جمع شود
 • دررفتگی و رگ به رگ شدن آرنج یا کتف
 • شکستگی انگشتان
 • ضربه مغزی که معمولاً در اثر افتادن روی تشک یا برخورد با سایر ورزشکاران ایجاد می شود
 • پیچ خوردگی مچ پا
 • کشیدگی عضلات اندام تحتانی یا پشت
 • التهاب تاندون آشیل
 • پارگی تاندون آشیل
 • آسیب روتاتور کاف
 • کشیدگی یا پارگی همسترینگ

آسیب ها در کشتی

چگونه می توان از آسیب های کشتی جلوگیری کرد؟

یک آسیب، مهم نیست که چقدر بی اهمیت باشد، باید در اسرع وقت درمان شود. یک بریدگی یا خراش کوچک ممکن است در ورزشکاران هاکی، فوتبال یا پیست عواقب چندانی نداشته باشد، اما برای یک کشتی گیر، حتی عفونت جزئی می تواند او را از مسابقه باز دارد. هر گونه آسیب باید در اسرع وقت به مربی، مربی یا پزشک شخصی گزارش شود تا مراقبت مناسب آغاز شود. توانبخشی پس از آسیب، بخش مهمی از پیشگیری از آسیب بیشتر است، زیرا تعداد زیادی از آسیب‌ها ناشی از تشدید یک آسیب قدیمی است. پیشگیری از آسیب باید هدف اصلی همه کشتی گیران و مربیان باشد. این امر مستلزم استفاده از تجهیزات باکیفیت از جمله تشک، لباس و ضربه گیر های مناسب کشتی است. کشتی گیر باید همیشه تحت نظر مربی باشد و مربی باید بر تکنیک و نظم کشتی گیر برای جلوگیری از آسیب تاکید کند. همچنین داوری صحیح و برنامه تقویتی با ساختار مناسب که تحت نظارت مربی انجام می شود می تواند به جلوگیری از آسیب و افزایش عملکرد ورزشکار کمک کند.

درمان آسیب دیدگی در کشتی

برای آسیب دیدگی های سطحی تر، روش هایی مانند استراحت کردن و استفاده از کمپرس یخ توصیه می شود اما در شرایط جدی تر مثل بورسیت باید با داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن یا آسپرین درد، درمان شود. دیگر آسیب ها مانند رگ به رگ شدن، پارگی و شکستگی باید توسط یک پزشک، ترجیحاً متخصص ارتوپدی، درمان شود.

پس از درمان اولیه پزشک برای بهبودی هر چه سریع تر چندین جلسه فیزیوتراپی یا استفاده از بریس را تجویز می کند. همچنین در مواردی حاد مثل دررفتگی های مکرر شانه یا شکستگی استخوان، جراحی ترمیم لابروم که بی ثباتی شانه را از بین می برد، انجام می شود.

کلام آخر

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با انواع آسیب ها در کشتی آشنا کنیم. همچنین توجه داشته باشید که در هنگام بروز هر نوع آسیب در کشتی یا سایر ورزش ها، سریعا به متخصص ارتوپد مراجعه کنید و از خود درمانی بپرهیزید. زیرا اقدامات پزشکی در ساعات اولیه بروز آسیب از بسیاری عوارض و خطرات جدی تر جلوگیری می کند.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *