علت درد عضلات شانه چیست؟


تورم، آسیب یا تغییرات استخوانی در اطراف روتاتور کاف در شانه شما می‌تواند باعث دردی شود که در فعالیت‌های زندگی شما اختلال ایجاد می‌کند. در ادامه در مورد درد شانه بیشتر صحبت می کنیم.

شانه چیست؟

شانه های ما بازوهای ما را به بالاتنه متصل می کند. مفصل شانه انعطاف پذیرترین مفصل بدن و همچنین پیچیده ترین آن است. سه استخوان، حدود دوازده ماهیچه مختلف و بسیاری از رباط ها و تاندون ها در شانه به هم می رسند که مجموع آن ها روتاتور کاف نامیده می‌شود و دامنه حرکتی وسیعی را به شانه می‌دهد.

چه عواملی باعث شانه درد می شود؟

شایع‌ترین علت درد شانه زمانی است که تاندون‌های روتاتور کاف در زیر ناحیه استخوانی شانه گیر می‌افتند. در این حالت تاندون ها ملتهب یا آسیب دیده می شوند. به این وضعیت تاندونیت روتاتور کاف یا بورسیت می گویند.

درد شانه همچنین ممکن است ناشی از موارد زیر باشد:

 • آرتریت در مفصل شانه
 • خارهای استخوانی در ناحیه شانه
 • بورسیت، که التهاب کیسه پر از مایع (بورسا) است، که به طور معمول از مفصل محافظت می کند و به حرکت نرم آن کمک می کند.
 • شکستگی استخوان شانه
 • دررفتگی شانه
 • جداسازی شانه
 • شانه یخ زده، زمانی رخ می دهد که عضلات، تاندون ها و رباط های داخل شانه سفت می شوند و حرکت را دشوار و دردناک می کنند.
 • استفاده بیش از حد یا آسیب به تاندون های مجاور، مانند عضلات دوسر بازو
 • آسیب عصبی که منجر به حرکت غیر طبیعی شانه می شود.
 • پارگی تاندون های روتاتور کاف
 • ضعیف شدن شانه

علت درد عضلات شانه چیست؟

گاهی اوقات، درد شانه ممکن است به دلیل وجود مشکل در ناحیه دیگری از بدن، مانند گردن یا ریه ها باشد. به این درد ارجاعی می گویند. در این حالت هنگام حرکت و استفاده از شانه دردی احساس نمی شود، اما به هنگام استراحت متوجه درد می شوید.

روتاتور کاف چیست؟

روتاتور کاف گروهی از ماهیچه ها و تاندون ها است که به استخوان های مفصل شانه شما متصل می شوند. این گروه به شانه شما اجازه حرکت می دهد و آن را ثابت نگه می دارد.

علت درد عضلات شانه

علائم مشکلات روتاتور کاف

احساس درد در شانه زمانی که دست خود را بالای سر خود می برید ممکن است به این معنی باشد که شما مشکلی در روتاتور کاف خود دارید. درد در ناحیه روتاتور کاف معمولاً به این معنی است که شما دچار تاندونیت روتاتور کاف یعنی التهاب تاندون‌ ها یا پارگی روتاتور کاف یعنی زمانی که یکی از تاندون ها در اثر استفاده بیش از حد یا آسیب پاره شده است، شده اید. تاندونیت روتاتور کاف ممکن است به دلیل نگه داشتن بازوی شما در همان وضعیت برای مدت طولانی، مانند انجام کارهای کامپیوتری یا آرایش مو باشد. خوابیدن هر شب روی یک بازو نیز می تواند باعث این مشکل شود. همچنین می‌توانید با انجام ورزش‌هایی که نیاز به حرکت مکرر بازو دارند، مانند تنیس، بیسبال، شنا و وزنه‌برداری، به تاندونیت مبتلا شوید. پارگی روتاتور کاف ممکن است در حالی که بازویتان به طور ناگهانی کشیده می شود یا بعد از تلاش برای بلند کردن جسمی سنگین اتفاق بیفتد. پارگی مزمن به مرور زمان و به آرامی رخ می دهد، به ویژه در افرادی که تاندونیت مزمن دارند. در برخی موارد، تاندون فرسوده شده و شروع به پارگی می کند. اگر تاندونیت دارید، زمانی که بازوی خود را بالای سر خود می برید، درد خواهید داشت، مانند زمانی که موهای خود را برس می زنید یا از قفسه چیزی برمی دارید. درد ممکن است در ابتدا خفیف باشد، اما با گذشت زمان ممکن است در هنگام استراحت یا در شب احساس درد کنید، به خصوص زمانی که روی شانه خود دراز می کشید. درد ناشی از پارگی ناگهانی روتاتور کاف شدید است. همچنین شانه شما ممکن است ضعیف باشد و هنگام حرکت دادن شانه صدای کوبیدن بشنوید. علائم مزمن شامل بدتر شدن تدریجی درد، ضعف، سفتی یا از دست دادن حرکت است. بیشتر افرادی که دچار پارگی روتاتور کاف هستند، در شب و هنگام بیدار شدن از خواب درد شدیدی دارند.

روش های تشخیص و درمان درد شانه

برای درمان مشکل روتاتور کاف و درد شانه، پزشک شانه شما را از نظر حساسیت بررسی می‌کند و بازوی شما را بلند می‌کند تا ببیند در کدام وضعیت درد دارید. اشعه ایکس ممکن است یک خار استخوانی (یک برآمدگی استخوانی) را نشان دهد. اگر پزشک فکر می کند که دچار پارگی روتاتور کاف هستید، ممکن است برای شما سونوگرافی یا ام آر آی تجویز کند. درمان تاندونیت روتاتور کاف شامل استراحت دادن به شانه و اجتناب از فعالیت هایی است که باعث درد شما می شود. همچنین می‌توانید هر بار 20 دقیقه، 3 یا 4 بار در روز از کمپرس یخ استفاده کنید. داروهایی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش تورم و التهاب کمک کند. در نهایت باید فیزیوتراپی را برای تقویت عضلات شانه شروع کنید. در مواردی شدیدتر، جراحی می‌تواند بافت ملتهب و بخشی از استخوان را که روی روتاتور کاف قرار دارد برداشته، و به کاهش فشار روی تاندون‌ها کمک کند. فردی که دچار پارگی جزئی روتاتور کاف است، می‌تواند استراحت و ورزش های مخصوص را امتحان کند، در صورتی که از شانه ی خود زیاد کار نکشد. اما اگر پارگی کامل وجود داشته باشد و علائم درد با درمان های پیشنهادی بهبود نیابد، ممکن است برای ترمیم تاندون به جراحی نیاز باشد.

نتیجه گیری

اغلب اکثر علائم شانه درد با استراحت یا ورزش، بهبود می یابند یا از بین می روند، اگرچه ممکن است ماه ها طول بکشد. مراجعه به متخصص ارتوپد در روزهای اول درد می تواند مانع از شدید شدن درد و عمل جراحی شود.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *