نکاتی برای مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل زانو

آماده بودن، کلید اصلی در مراقب از فرد پس از جراحی تعویض مفصل زانو است. احتمالاً تا زمانی که سلامتی فرد بهبود یابد و بتواند به فعالیت های عادی خود بازگردد، به کمک روزانه نیاز داشته باشد که بازگشت کامل به زندگی عادی ممکن است تا 6 ماه طول بکشد.

بهبودی پس از جراحی تعویض کامل زانو می تواند چالش برانگیز باشد، به خصوص بدون کمک دوستان و اعضای خانواده. برای بسیاری از افراد، روزهای اول در خانه، سخت ترین روزهای زندگی است. مراقبت از شخصی که تعویض مفصل زانو انجام داده است، احتمالاً خسته کننده و دردناک باشد زیرا آنها بخاطر دشواری در انجام کارها و راه رفتن ممکن است ناامید یا ترسیده باشند.

6 نکته برای مراقبت از فرد بعد از عمل تعویض مفصل زانو

 1. با اصول اولیه شروع کنید

آماده سازی خانه از قبل، می تواند به بهبودی بیمار کمک زیادی کند. ممکن است بخواهید یک اتاق ریکاوری در طبقه اول راه اندازی کنید که این اتاق باید هر چیزی را که ممکن است نیاز داشته باشید را در خود جای دهد، از جمله:

 • بالش برای بالا بردن ساق پا
 • تختی که از سطح زمین خیلی بلند یا پایین نباشد
 • کمپرس یخ برای زانو
 • یک تلفن یا تلفن همراه و یک شارژر برای کمک گرفتن
 • داروهایی که به راحتی در دسترس، قابل شناسایی و مرتب شده اند
 • واکر یا عصا
 • لباس خواب راحت
 • کفش راحتی که برای قدم زدن در خانه امن است
 • باند برای تعویض پانسمان
 • چراغ یا لامپ با کنترل آسان
 • کتانی تمیز و خشک
 • لوازم بهداشتی

حتماً مواد غذایی تهیه کنید و مطمئن شوید که اقلام مفید به راحتی در دسترس هستند. اقلامی را که ممکن است باعث زمین خوردن شوند را از روی زمین جدا کنید.

مراقبت از بیمار بعد از جراحی زانو

ایستادن، نشستن و حرکت از اتاقی به اتاق دیگر ممکن است برای فردی که از او مراقبت می کنید دشوار باشد. ممکن است لازم باشد به آن‌ها کمک کنید تا به اطراف بروند و وظایف روزانه خود را انجام دهند. این ممکن است به معنای تهیه غذا یا کمک به بهداشت شخصی باشد

 1. کمک با داروها و مراقبت از زخم

سعی کنید یک برنامه روتین ایجاد کنید که در آن داروها را تجویز می کنید و هر روز در ساعات مشخصی زخم را بررسی می کنید. مهم است که فرد تمام داروها را همانطور که تیم مراقبت های بهداشتی تجویز کرده، مصرف کند. مطمئن شوید که بیمار آنها را طبق برنامه مصرف می کند و داروها طبق نسخه های داروخانه می باشند. ممکن است استفاده از داروساز روزانه برای شما مفید باشد. اینها را می توان در داروخانه محلی یا آنلاین خریداری کرد.

همچنین باید زخم را از نظر تورم و التهاب تحت نظر داشته باشید. این ممکن است شامل تعویض پانسمان و برداشتن لوازم پزشکی، مانند بانداژ نیز باشد. اگر زخم قرمزتر یا متورم تر شد، شروع به تخلیه کرد یا بو داشت، به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. فراموش نکنید که قبل و بعد از دست زدن به بانداژ دست های خود را با دقت بشویید.

تعویض پانسمان زانو

 1. کارهای خانه را انجام دهید

در طی چند هفته آینده، شخصی که از او مراقبت می کنید احتمالاً قادر به انجام کاری که شامل ایستادن طولانی مدت، کشش یا خم شدن باشد، نخواهد بود. فردی که عمل تعویض زانو انجام داده است ممکن است در انجام کارهای خانه، آماده کردن وعده های غذایی، یا انجام کارهای دیگری که نیاز به جابجایی از اتاقی به اتاق دیگر دارند، مشکل داشته باشد. مهم است که بیمار شما بلافاصله پس از جراحی غذاهای مغذی بخورد، داروهای تجویز شده را مصرف کند و استراحت کافی داشته باشد.

 1. در قرار ملاقات های پزشکی کمک کنید

نگه داشتن یک تقویم می تواند به شما کمک کند نیازهای روزانه فرد را ردیابی کنید، و همچنین می تواند به شما کمک کند تا از وقت های معاینه او مطلع باشید.

از دست دادن یک جلسه معاینه بعد از جراحی ممکن است منجر به مشکلات یا عوارض جدیدی شود، بنابراین مهم است که به جلسات معاینه بعد از عمل جراحی آنها توجه داشته باشید و بر اساس آن برنامه ریزی کنید.

فردی که از او مراقبت می کنید احتمالاً در 4 تا 6 هفته اول پس از عمل نمی تواند رانندگی کند. پس در حمل و نقل وی به او کمک کنید.

 1. ایجاد انگیزه برای توانبخشی و ورزش

رعایت یک برنامه توانبخشی بسیار مهم است. برای بسیاری از افراد، این به معنای 30 دقیقه پیاده روی دو یا سه بار در روز است. پزشکان همچنین ممکن است دو یا سه بار در روز به مدت 20 تا 30 دقیقه ورزش اضافی را توصیه کنند.

ممکن است فرد متوجه شود که راه رفتن یا ورزش کردن دردناک است که طبیعی است. اگر تمایل به قطع برنامه توانبخشی خود را ابراز کردند، به آنها یادآوری کنید که آنچه احساس می کنند رایج است و توانبخشی به تسریع بهبودی آنها کمک می کند.

 1. حمایت عاطفی ارائه دهید

اگرچه تعویض زانو از نظر جسمی سخت است، اما جنبه ذهنی مهمی نیز برای بهبودی و توانبخشی بیمار دارد. شخصی که از او مراقبت می کنید ممکن است نسبت به درد یا عدم پیشرفت احساس ناامیدی یا بی حوصلگی کند. تحرک ضعیف ممکن است بر نگرش و احساس ارزشمندی آنها تأثیر بگذارد. حتی برخی از افراد ممکن است افسردگی پس از جراحی را تجربه کنند.

ارتباط شفاف با بیمار، تلاش برای بیان احساساتش بدون سرزنش و گوش دادن به یکدیگر می تواند به کاهش خطر احساسات آسیب دیده‌ی بیمار کمک کند.

سخن آخر

آماده سازی شرایط مناسب می تواند به شما کمک کند که با موفقیت از بیماری که جراحی تعویض زانو انجام داده است، مراقبت کنید.

شخصی که از او مراقبت می کنید احتمالاً در ابتدا به مراقبت روزانه از شما یا شخص دیگری نیاز خواهد داشت، اما پس از چند هفته، آنها به کمک کمتر و کمتری نیاز خواهند داشت. ممکن است تا 3 ماه طول بکشد تا آنها به فعالیت های معمول خود و 6 ماه برای بازیابی قدرت معمول در زانو بازگردند.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *