پارگی رباط در شانه

پارگی رباط در شانه

شانه بدلیل دامنه حرکتی گسترده ای که دارد، بسیار بیشتر از سایر قسمت های بدن در معرض آسیب قرار می گیرد. یکی از این آسیب ها پارگی رباط شانه می باشد.

پارگی رباط شانه چیست؟

پارگی رباط شانه شامل آسیب به بافت های الاستیک سخت موجود در اطراف شانه است که استخوان ها را به یکدیگر متصل کرده و مفصل را تثبیت می کند. رباط های موجود در شانه به انتهای استخوان های کتف، بازو و ترقوه متصل می شوند که در مجموع شانه را تشکیل می دهند. کشش یا پارگی گسترده این رباط ها در اثر آسیب های حاد یا مزمن می تواند منجر به بی ثباتی در مفصل شانه شود.

آناتومی شانه

شانه یک مفصل گوی و حفره ای است که از 3 استخوان بازو (استخوان بازو)، کتف (تیغه شانه) و ترقوه (ترقوه) تشکیل شده است. سر استخوان بازو در یک حفره گرد به نام گلنوئید در تیغه شانه قرار می گیرد. بافت‌های نرمی مانند تاندون‌ها، رباط‌ها، کپسول‌های مفصلی و ماهیچه‌ها این استخوان‌ها را احاطه کرده‌اند و آنها را به هم می‌پیوندند و برای عملکرد صحیح شانه حمایت و استحکام می‌دهند.

علل پارگی رباط شانه

از دلایل پارگی رباط شانه عبارتند از:

  • ضربه مستقیم به شانه
  • حرکات مکرر بالای سر
  • بلند کردن وزنه های سنگین
  • جدایی شانه ناشی از افتادن روی بازوی کشیده
  • روتاتور کاف پاره شده
  • شکستگی

علائم پارگی رباط شانه

علائم و نشانه های پارگی رباط شانه عبارتند از:

  • مشکل در حرکت آزادانه شانه
  • تغییر شکل یا تورم مداوم در اطراف مفصل
  • حساسیت، گرمی یا قرمزی در اطراف شانه
  • هر گونه علائم غیر معمول یا درد در شانه

قرمزی در اطراف شانه ی آسیب دیده

تشخیص پارگی رباط شانه

پزشک علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی می کند و یک معاینه فیزیکی برای بررسی دامنه حرکت، ثبات و قدرت شانه شما انجام می دهد. در صورت لزوم، پزشک آزمایش‌های تصویربرداری خاصی مانند اشعه ایکس، ام‌آر‌آی، سی‌تی اسکن یا اسکن اولتراسوند را برای تأیید تشخیص تجویز می‌کند.

درمان پارگی رباط شانه

درمان پارگی رباط شانه شامل گزینه های جراحی و غیر جراحی است. پزشک بر اساس وضعیت شانه شما بهترین گزینه را انتخاب می کند.

گزینه های درمانی غیر جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

یخ

استفاده از کمپرس یخ در اطراف شانه می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

اصلاح فعالیت

از فعالیت هایی که ممکن است باعث ایجاد علائم و بدتر شدن آسیب رباط شوند، خودداری کنید.

فیزیوتراپی

ورزش منظم به بهبود دامنه حرکتی و تقویت ماهیچه های شانه کمک می کند که باعث کاهش فشار بر روی رباط های آسیب دیده شانه می شود.

داروهای ضد التهابی

استفاده از داروهای ضد التهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن می تواند به تسکین التهاب و درد مرتبط با آسیب رباط شانه کمک کند.

تزریق کورتیزون

کورتیزون یک داروی ضد التهابی بسیار موثر است که می تواند به سرعت علائم را برطرف کرده و عملکرد شانه را در صورت پیگیری با توانبخشی مناسب بهبود بخشد.

گزینه های درمان جراحی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آرتروسکوپی

این یک روش جراحی کم تهاجمی است که شامل ایجاد برش های کوچک برای عبور یک لوله فیبر نوری با یک دوربین کوچک معروف به آرتروسکوپ همراه با ابزارهای مینیاتوری به مفصل شانه برای شناسایی و ترمیم آسیب رباط است.

جراحی باز

این روش شامل ایجاد یک برش جراحی نسبتا بزرگتر روی مفصل شانه برای ترمیم ناحیه آسیب دیده است. ممکن است در مواردی با آسیب های بزرگ و پیچیده رباط شانه روبرو شوید.

مرکز جراحی آسیب های شانه

اگر یک رباط پاره شده در شانه خود دارید که نیاز به جراحی دارد، باید مطمئن شوید که با مجرب ترین جراحان کار می کنید. هنگام انتخاب جراح، باید اعتبار جراح را بررسی کنید، تجربه او را در نظر بگیرید و نظرات بیماران را بخوانید.

دکتر حسین حاجی تقی، جراح ماهر و با تجربه ای است که امکانات پیشرفته را برای بیمارانی که نیاز به جراحی شانه و سایر انواع مراقبت های ارتوپدی دارند، ارائه می دهد. ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم تا بهزیستی و سبک زندگی فعال خود را بازیابی کنید.

دریافت نوبت آنلاین  نوبت از طریق اینستاگرام

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *